Inspektor nadzoru budowlanego nakazał rozbiórkę na własny koszt samowolnie wybudowanej stacji bazowej telefonii komórkowej, składającej się z dwóch masztów antenowych z odciągami wraz z antenami i konstrukcjami wsporczymi.

Spółka wniosła skargę do sądu administracyjnego. W uzasadnieniu wyjaśniła, iż złożyła staroście zgłoszenie zamiaru wykonania robót budowlanych, niewymagających pozwolenia na budowę stacji bazowej telefonii komórkowej.

Starosta wniósł sprzeciw do wykonania robót budowlanych, jednak jedynie w zakresie robót polegających na montażu wewnętrznej linii zasilającej. Organ stwierdził jednocześnie, że montaż konstrukcji wsporczej pod instalacje telekomunikacyjne, urządzeń telekomunikacyjnych oraz montaż systemów antenowych nie wymaga pozwolenia na budowę ani zgłoszenia właściwemu organowi.

Poznaj Linie Orzecznicze Lex >>>

WSA uznał, iż skarga jest zasadna.

Organ nie wniósł sprzeciwu wobec zgłoszenia wykonania prac dotyczących montażu konstrukcji wsporczej pod instalacje telekomunikacyjne, montażu urządzeń telekomunikacyjnych i montażu systemów antenowych, uznając tym samym, że na te prace nie wymaga się pozwolenia na budowę.

Zatem nakazano rozbiórkę obiektów i urządzeń, objętych zgłoszeniem prac budowlanych oraz w efekcie zgłoszenia i braku sprzeciwu - uzyskaniem ostatecznej decyzji administracyjnej.

W ocenie sądu w sprawie zaniechano rozpatrzenia całego materiału dowodowego w postaci ustalenia co zostało zgłoszone we wskazanym zgłoszeniu, na co zaś zgłoszony został przez stosowny organ sprzeciw, a także co spółka wykonała, czyli czy wykonane prace były zgodne z tym zgłoszeniem.

W związku z tym organ nie miał, w ocenie sądu, wystarczających podstaw do nakazania rozbiórki.

Sąd wyjaśnił, iż przy ponownym rozpoznaniu sprawy organy powinny porównać dokładnie, co zostało zgłoszone przez spółkę i co zostało wykonane.

W przypadku stwierdzenia wykonania elementów zgodnie z treścią zgłoszenia jako legalnych, brak jest podstaw do dokonywania legalizacji i ewentualnej rozbiórki.

W przypadku zaś stwierdzenia niezgodności wykonanych prac z treścią zgłoszenia, organy powinny wszcząć procedurę legalizacji, a w przypadku braku możliwości zalegalizowania wykonanych robót orzec rozbiórkę (np. w przypadku wystąpienia niezgodności masztu ze zgłoszeniem powinno doprowadzić do rozbiórki masztu wraz z antenami).

Na podstawie:
Wyrok WSA w Krakowie z 5 stycznia 2016 r., sygn. akt II SA/Kr 1348/15, nieprawomocny 

Serwis Budowlany
Artykuł pochodzi z programu Serwis Budowlany
Już dziś wypróbuj funkcjonalności programu. Analizy, komentarze, akty prawne z interpretacjami