Prezydent miasta określił mieszkance gminy wysokość podatku od nieruchomości od pawilonu handlowego, w którym prowadziła działalność gospodarczą.

Mając na uwadze konstrukcję pawilonu jako obiektu systemowego typu kontenerowego, organ przyjął, że pawilon ten jest budowlą.

Ponieważ, jest obiektem budowlanym, tzn. stanowi całość techniczno - użytkową wraz z instalacjami i urządzeniami w rozumieniu prawa budowlanego to jest również budowlą w rozumieniu ustawy z dnia 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych (t.j. Dz.U. z 2014 r. poz. 849 z póżn. zm.) i jako związany z prowadzoną działalnością gospodarczą podlega opodatkowaniu.

Kobieta złożyła skargę do sądu administracyjnego.

Uznała bowiem, iż brak jest podstaw ku temu, aby pawilon handlowy, będący jej własnością, można było uznać za budowlę lub budynek.

Poznaj Linie Orzecznicze Lex >>>

WSA przyznał rację skarżącej.

Sąd wyjaśnił, iż pawilon handlowy, stanowiący tymczasowy obiekt budowlany, niepołączony trwale z gruntem, nie został expressis verbis wymieniony w art. 3 pkt 3 prawa budowlanego, ani też w innych przepisach ustawowych uzupełniających czy precyzujących prawo budowlane.

W konsekwencji sąd stanął na stanowisku, że pawilonu handlowego nie można zaliczyć do budowli w rozumieniu ustawy o podatkach i opłatach lokalnych, co wyklucza jego opodatkowanie podatkiem od nieruchomości.

Na podstawie:
Wyrok WSA w Gliwicach z 6 kwietnia 2017 r., sygn. akt I SA/Gl 1328/16, nieprawomocny 

Więcej informacji i narzędzi znajdziesz w programie
Serwis Budowlany
Bądź na bieżąco ze zmianami prawnymi i korzystaj z aktualnych materiałów