Strona główna » Wiedza » Rynek » Wzrost produkcji polskiego cementu związany z boomem budowlanym

Wzrost produkcji polskiego cementu związany z boomem budowlanym

25.06.18

Wzrost produkcji polskiego cementu o prawie jedną piątą rdr nie jest niczym nadzwyczajnym, bo trwa boom budowlany - twierdzi ekspert portalu RynekPierwotny.pl. Jarosław Jędrzyński. Jak zauważył, należy się cieszyć, że rodzime cementownie mają tak duże rezerwy produkcyjne i mogą produkować coraz więcej.

articleImage: Wzrost produkcji polskiego cementu związany z boomem budowlanym fot. Thinkstock

Produkcja cementu w maju 2018 r. wzrosła rdr o 18,4 proc., do 1 mln 942 tys. ton - podał w poniedziałek GUS. Miesiąc do miesiąca produkcja cementu w maju wzrosła o 14,9 proc. W okresie styczeń-maj 2018 r. produkcja wyniosła 6 mln 530 tys. ton, o 13,9 proc. więcej rdr.

Jędrzyński przypomniał, że "cement jest podstawowym materiałem budowlanym, wykorzystywanym na dosłownie wszelkich rodzajach budów". "A produkcja budowlana nieprzerwanie rośnie, nie tylko w mieszkaniówce, ale przede wszystkim w ramach inwestycji infrastrukturalnych" - dodał.

Czytaj: 

Jak zauważył, "na masową skalę trwa w Polsce budowa albo modernizacja dróg, ulic miejskich, parkingów, nie wspominając o bardziej złożonych inwestycjach, jak choćby budowa metra". "To pochłania gigantyczne i coraz większe ilości cementu, na którego rośnie i w dalszym ciągu będzie rósł popyt, windując ceny".

"Trzeba też pamiętać o rosnącym eksporcie poza granice kraju, gdzie także trwa w najlepsze boom budowlany, a ceny są znacznie wyższe" - przypomniał. "W tej sytuacji wzrost produkcji polskiego cementu rdr o prawie jedną piątą nie jest niczym nadzwyczajnym, co więcej, cieszyć może istnienie tak znacznych rezerw produkcyjnych rodzimych cementowni" - powiedział ekspert.

Według szacunkowych danych Stowarzyszenia Producentów Cementu w 2017 r. sprzedano ok. 17,1 mln ton cementu, blisko 8 proc. więcej niż rok wcześniej. Według prognoz SPC w 2018 roku sprzedaż cementu wyniesie ok. 18-18,5 mln ton. W 2019 roku spodziewany jest kolejny, kilkuprocentowy wzrost sprzedaży cementu.

Programy infrastrukturalne, to m.in. Krajowy Program Kolejowy, w którym do 2023 roku przeznaczono ponad 66 mld zł na inwestycje. Efektami modernizacji będzie skrócenie czasu przejazdu pociągów pasażerskich i towarowych. Nastąpi zwiększenie przepustowości szlaków kolejowych, tzn. będzie mogło jechać więcej składów, przy jednoczesnym wzroście poziomu bezpieczeństwa. Zapewnią to m.in. wiadukty zamiast tradycyjnych przejazdów kolejowo-drogowych i unowocześnienie systemów sterowania ruchem kolejowym.(PAP)

25.06.18
Skomentowano 0 razy
Średnia ocena artykułu (oddanych głosów: 0)

 
ZOBACZ TAKŻE

Zapisz się na newsletter
Polecamy w oficjalnej księgarni
Wolters Kluwer Profinfo.pl

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE