Z dniem 1 stycznia 2017 r. na podstawie ustawy z dnia 16 grudnia 2016 r. o zmianie niektórych ustaw w celu poprawy otoczenia prawnego przedsiębiorców - dalej u.p.o.p.p. weszła w życie kolejna nowelizacja ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. – Prawo budowlane - dalej pr. bud. Jednym z jej założeń było doprowadzenie do zwolnienia niektórych robót budowlanych z obowiązku uzyskania pozwolenia na budowę lub dokonania zgłoszenia.

Zgłoszenie budowy

W nawiązaniu do powyższego należy podkreślić, że na podstawie wskazanej wyżej nowelizacji ustawodawca zdecydował się zmodyfikować katalog robót budowlanych niewymagających uzyskania pozwolenia na budowę, natomiast podlegających obowiązkowi dokonania zgłoszenia. W rezultacie od dnia 1 stycznia 2017 r. do tego katalogu należy zaliczyć między innymi inwestycje budowlane polegające na:

  • a) budowie naziemnych silosów na materiały sypkie o pojemności do 30 m3 i wysokości nie większej niż 7 m, jako obiektów gospodarczych związanych z produkcją rolną i uzupełniających zabudowę zagrodową w ramach istniejącej działki siedliskowej (dotychczas silosy mogły mieć co najwyżej 4,5 m wysokości, budowa wyższych wymagała natomiast uzyskania pozwolenia na budowę);
  • b) budowie wiat o powierzchni zabudowy do 35 m2, przy czym łączna liczba tych obiektów na działce nie może przekraczać dwóch na każde 500 m2 powierzchni działki (dotychczas tego rodzaju inwestycje wymagały pozwolenia na budowę z wyjątkiem budowy wiat, o których mowa w art. 29 ust. 1 pkt 2c i art. 29 ust. 1 pkt 5 pr. bud.);
  • c) budowie zjazdów z dróg krajowych oraz zatok parkingowych na tych drogach (dotychczas ww. roboty wymagały uzyskania decyzji o pozwoleniu na budowę).


Pełną treść znajdziesz w programie Serwis Budowlany >>>

Ponadto należy wskazać, że ustawodawca na podstawie przyjętej nowelizacji zmodyfikował także katalog robót budowlanych niepodlegających weryfikacji prawnej pod kątem zgodności zamierzenia budowlanego z pr. bud., zwalniając z obowiązku uzyskania pozwolenia na budowę bądź dokonania zgłoszenia między innymi takie inwestycje, jak:

  • a) budowa i przebudowa parterowych budynków gospodarczych o powierzchni zabudowy do 35 m2, przy rozpiętości konstrukcji nie większej niż 4,80 m, oraz suszarni kontenerowych o powierzchni zabudowy do 21 m2 jako obiektów gospodarczych związanych z produkcją rolną i uzupełniających zabudowę zagrodową w ramach istniejącej działki siedliskowej (dotychczas inwestycja ta podlegała obowiązkowi zgłoszenia);
  • b) budowa wolno stojących altan o powierzchni zabudowy do 35 m2, przy czym łączna liczba tych obiektów na działce nie może przekraczać dwóch na każde 500 m2 powierzchni działki (dotychczas inwestycja ta podlegała obowiązkowi zgłoszenia);
  • c) budowa zjazdów z dróg powiatowych i gminnych oraz zatok parkingowych na tych drogach (dotychczas inwestycja ta podlegała obowiązkowi zgłoszenia).

Opisywaną nowelizację należy ocenić ją więc pozytywnie, choćby z perspektywy poszerzenia w pr. bud. zakresu wolności od wstępnej kontroli administracyjnej przeprowadzanej przed podjęciem działalności inwestycyjnej.